BIMx: Megjegyzések a modelladatra, textúrákra és árnyékokra vonatkozóan
Ezekkel a tippekkel optimalizálható az ARCHICAD modell még azelőtt, hogy elmentené azt BIMx-be.
A program alapértelmezés szerint az ARCHICAD Modell egység beállítást (azaz az angolszász vagy a metrikus opciót) használja majd, amikor megnyitja a BIMx modellt egy betekintő alkalmazásban.
Ha a BIMx modellt kézi készüléken, például iPhone-on jeleníti meg, további optimalizálásra lehet szükség a kívánt teljesítmény elérése érdekében.
További információ a GRAPHISOFT honlap BIMx oldalán található:
http://archicadwiki.com/BIMx/Optimization.
Elem ID mezők használata (BIMx hipermodellek esetén csapatmunkában)
Minden ARCHICAD elem saját ARCHICAD azonosítóval rendelkezik, amely alapértelmezés szerint az Osztályozás és tulajdonságok panel Eszköz beállításai párbeszédablakában adható meg. Ügyeljen arra, hogy az ARCHICAD modellelemeknél meg legyen adva az Elem ID adat, mivel az szükséges a megfelelő minőségű BIMx fájlhoz (ha Csapatmunka környezetben dolgozik).
Háttér: Csapatmunka környezetben a BIMx intelligens visszajelzést ad több elem kijelölése esetén, és minden elemnél megjeleníti annak azonosítóját. Ha az ARCHICAD modell nem tartalmazza ezeket az elemazonosító adatokat, a BIMx nem képes az azonosító alapú visszajelzésre az elemek kijelölésekor.
Extra modelltartalom korlátozása
Ha a BIMx modell készítésekor memóriakorlátokba ütközik (pl. a Globális megvilágítás indításakor), próbálja eltávolítani a következő modell összetevőket vagy csökkenteni azok számát. Így optimalizálhatja a modell méretét, és javíthatja a BIMx teljesítményét:
•bútorzat (pl. székek)
•GDL könyvtári elemek (pl. ajtókilincsek)
•kiegészítőkből származó egyéb tárgyak (pl. fák, járművek, emberek)
•egyéb nem alapvető elemek
Ezek az extra elemek rendszerint sok helyet foglalnak. Előfordul, hogy egyetlen szék több memóriát igényel, mint a tervben szereplő összes fal.
A BIMx az alábbi felület textúra formátumokat támogatja: jpg, bmp, tif, tga, png, gif.
Ha egy textúra valamilyen okból nem töltődik be, akkor az azt használó elem az anyag színével jelenik meg.
Alfa csatorna textúra effektek
A BIMx támogatja az alfa csatorna textúra effekteket a 32-bites tif, tga és bmp formátumú képekben. Ahhoz, hogy a BIMx felismerje az alfa csatorna textúra effekteket, engedélyezni kell az átlátszóságot az ARCHICAD anyagok illetve textúrák tulajdonságai között.
Az átlátszó tárgyak azonban nem feltétlenül a megfelelő megjelenítési sorrendben jelennek meg, mivel a helyes sorrend túl nagy teljesítményt igényelne.
A BIMx az OpenGL ARB_shadow kiegészítő révén fényképezi az árnyékokat. Ez úgy működik, hogy a nap szempontjából fényképezi le a jelenetet egy textúra térképbe. Ezt követően rávetíti ezt a textúra térképet a jelenetre, majd az OpenGL megállapítja, hogy az adott pixel árnyékban van-e vagy nem. Minél nagyobb a textúra térkép, annál jobb lesz az árnyékok minősége. A maximális méretet a videokártya határozza meg (vagyis az elérhető videomemória és a legnagyobb engedélyezett textúraméret). Egyes videokártyáknál előfordul, hogy a beépített memória 256 MB, de a maximális textúraméret csak 4096 x 4096. Az árnyéktextúrák általában 24-bitesek.
•Egy 8192x8192 méretű árnyéktextúra 200 MB videomemóriát igényel.
•Egy 4096x4096 méretű árnyéktextúra 50 MB videomemóriát igényel.
•Egy 2048x2048 méretű árnyéktextúra 12,5 MB videomemóriát igényel.
A BIMx automatikusan megpróbálja a lehető legnagyobb árnyéktextúrát generálni, kezdve a 8192x8192-os mérettel. Amennyiben ez sikertelen, megpróbálkozik egy feleakkora mérettel, és így tovább.
Ha ki akarja kapcsolni az árnyékokat, állítsa az árnyékok világosságát nullához közeli értékre.
Árnyékfoltok
A rendelkezésre álló videomemóriától és a modell (fizikai) méretétől függően előfordulhatnak foltok az árnyékokban. Ez annak tudható be, hogy a BIMx nem tudja a teljes modellt jó minőségben tárolni az árnyéktérképben. Kisebb modellel és nagyobb videomemóriával javítható az eredmény. A Globális megvilágítással jobb, de egyben statikus árnyékok érhetők el.