Zapisywanie własnych drzwi i okien

Za pomocą tej metody można zapisać drzwi lub okno w kształcie utworzonym przez użytkownika.

W przypadku prostokątów, zobacz Zapisywanie Prostokątnych drzwi i okien z elementów 3D modelu.

Podczas tego procesu należy utworzyć

1.własny kształt, który będzie sam służył jako drzwi/okno oraz

2.inny kształt, który będzie służył jako otwór lub wnęka, w której wstawione zostaną drzwi/okna.

Kształt otworu jest określany dowolnie narysowanym stropem lub dachem, któremu następnie przypisany zostanie numer ID Wallwhole lub Wallniche. Stropy i dachy o takich ID wyświetlane będą jako otwór lub wnęka w ścianie. Wallhole oraz Wallniche są poleceniami GDL używanymi do tworzenia otworów lub wnęk w ścianie.

Aby zapisać drzwi lub okno w kształcie stworzonym przez użytkownika, należy wykonać następujące czynności:

1.Narysuj model 3D drzwi lub okna o dowolnym kształcie jak we wcześniejszym przykładzie.

Zobacz Zapisywanie Prostokątnych drzwi i okien z elementów 3D modelu.

WallholeEx1.png     WallholeEx2.png

2.Używając narzędzia Strop lub Dach, utwórz inny element, którego obrys pasuje do zewnętrznego obrysu żądanego otworu lub wnęki ściany.

WallholeEx3.png 

3.Zaznacz ten strop/dach i otwórz jego okno dialogowe Ustawień.

4.Otwórz panel Klasyfikacja i właściwości i w polu ID wpisz Wallhole, jeżeli w ścianie ma powstać otwór, lub Wallniche jeżeli chcesz, aby w ścianie powstała wnęka.

Uwaga: Element typu Otwór w ścianie (wallhole) - niezależnie od jego grubości - zawsze przetnie ścianę, w którą zostanie wstawiony. Element typu Wnęka w ścianie (wallniche) jednak przetnie ścianę na tyle na ile pozwala jej grubość określona w Ustawieniach Stropu/Dachu. Jeśli tworzysz wnękę, pamiętaj aby ustawić grubość elementu na określoną wartość.

wallhole.png 

5.Przenieś otwór lub wnękę (wallhole lub wallniche) do elementów własnego okna.

6.Zaznacz wszystkie elementy, które składają się na drzwi/okno użytkownika: tzn. element(y) drzwi/okna plus element otworu/wnęki.

7.Zapisz zaznaczenie wybierając polecenie Plik > Biblioteki i Obiekty > Zapisz zaznaczenie jako i wybierz Okno lub Drzwi.

8.Określ, która orientacje płaszczyzny ściany (elewacji), według której będzie wstawiane okno: może to być bieżąca płaszczyzna edycji bądź płaszczyzna pozioma. (To ustawienie jest istotne szczególnie przy zachowywaniu edytowanego kształtu, który został utworzony na podstawie drzwi i z tego powodu nie jest ustawiony w płaszczyźnie poziomej.)

Save_as_Door_Window00206.png 

9.W wyświetlonym oknie dialogowym Zachowaj drzwi (lub Zachowaj okno) wprowadź nazwę i wybierz żądaną lokalizację folderu tego obiektu:

Do Biblioteki wewnętrznej (wybór domyślny. Zaleca się zapisywanie dostosowanych obiektów, właściwych dla danego projektu, w Bibliotece wewnętrznej.)

do biblioteki na BIMcloudzie, która została dodana do projektu

wyszukaj bibliotekę zewnętrzną

Kliknij Nowy folder, aby utworzyć nowy folder w obrębie wybranego folderu biblioteki.

SaveAsWindow.png 

10.Kliknij Zachowaj.

11.Wyświetlone zostanie okno dialogowe Zmień podstawowe parametry obiektu. Tutaj można wskazać domyślne Wykończenia, Wypełnienia oraz Pióra dla nowego elementu bibliotecznego.

Uwaga: Po wstawieniu elementu bibliotecznego można jeszcze dostosować te atrybuty w Ustawieniach obiektu.

Aby wzbogacić zestaw informacji zawarty w obiekcie (np. o słowa kluczowe ułatwiające jego wyszukiwanie), kliknij przycisk Zmień szczegóły znajdujący się u dołu po lewej stronie okna.

ChangeObjectSettings00207.png 

12.Kliknij OK.

13.Wstaw nowoutworzone okno lub drzwi do projektu za pomocą narzędzia okno/drzwi. Zwróć uwagę, że utworzony obiekt może być rozciągany, jeśli jednak modyfikacja taka nie jest oparta o parametry określone w skrypcie, obiekt będzie dodatkowo zniekształcony.

Możesz łączyć wiele stropów i dachów aby tworzyć skomplikowane otwory lub wnęki. Wykorzystując dachy zamiast stropów możesz definiować wnęki o nieprostopadłych kątach krawędzi.

Informacje na temat edycji powstałego elementu biblioteki GDL, zobacz Edycja własnych elementów bibliotecznych i komponentów.