A fal referenciavonala

Minden fal rendelkezik egy referenciavonallal és egy iránnyal. A fal referenciavonala megjelenik az alaprajzon, ha bekapcsolja a következő opciót:

Nézet > Megjelenítési lehetőségek a képernyőn > Fal- és gerenda-referenciavonalak

WallRefLine.png 

A 3D ablakban a kijelölt fal referenciavonala eltérő színnel jelenik meg: ezt a színt módosíthatja a „3D szerkesztővonalak” beállítás használatával, melyet a Lehetőség > Munkakörnyezet > Kijelölés és eleminformáció menü útvonalon érhet el.

WallRefLine3D.png 

Fal referenciavonala helyzetének módosítása

Az Infótábla vagy a Falbeállítások Geometria és elhelyezés panelének segítségével adja meg a referenciavonal helyzetét. A Fal infótábláján lévő referenciasík opciók áttekintéséhez kattintson a „C” gyorsbillentyűre.

Egyszerű fal referenciavonala

Az egyszerű fal referenciavonalának három típusa van: külső oldal mentén futó, belső oldal mentén futó és középső.

Alapértelmezettként a referenciavonal a „külső oldal” mentén fut.

WallRefLineChoose.png     RefLineSimpleWall.png

Réteges fal referenciavonala

Réteges fal esetén hat lehetséges referenciavonal létezik: a fal külső oldalánál / belső oldalánál / közepénél, valamint a fal magjának külső oldalánál / belső oldalánál / közepénél.

Megjegyzés: Ha a kiválasztott réteges szerkezetnek nincs tartószerkezete, a tartószerkezettel kapcsolatos referenciavonal opciók szürkén jelennek meg.

Alapértelmezettként a referenciavonal a „külső oldal” mentén fut.

Réteges fal esetén a külső felület a Réteges szerkezet beállításainál lévő listában elsőként feltüntetett réteg.

WallRefLineComposite.png     RefLineCompositeWall.png

Nézze meg a videót

Trapéz alakú fal referenciavonala

A trapéz alakú fal referenciavonalának két lehetséges helye: külső oldal vagy mag külső széle (amennyiben van magja).

Lásd még: Trapéz alakú fal készítése.

Sokszögfal referenciavonala

A Fal beállításainál található Referenciavonal vezérlők nem vonatkoznak a sokszögfalakra. (A poligonális fal referenciavonalai grafikusan helyezhetők át a mozgó palettán keresztül.)

Profilos (összetett) fal referenciavonala

A Profilos (komplex) fal referenciavonalát a Profilkezelőben/Profilszerkesztőben megadott Felhasználói origó határozza meg.

Referenciavonal eltolása: „külső” vagy „belső” referenciavonal használatakor pozitív eltolási érték megadásával a fal közepe (vagy a mag közepe) felé mozgathatja a referenciavonalat. A negatív eltolással a fal középvonalától (vagy a mag tengelyétől) távolabb helyezi a referenciavonalat. (Középen elhelyezkedő referenciavonal esetén eltolási érték nem adható meg.)

A referenciavonal helyének beállításakor a fal oldalirányban mozog. A referenciavonal helye nem módosul.

Megjegyzés: A referenciavonal mozgatásához a fal helyzetének módosítása nélkül és/vagy a nyílászárók tükrözéséhez használja a Fal referenciavonalának módosítása parancsot.

Lásd Fal referenciavonalának módosítása.

Fal átfordítása a referenciavonal mentén

Ezzel a paranccsal átfordítható (vagy tükrözhető) a kijelölt fal a referenciavonalához képest. A referenciavonal a helyén marad, de a fal teste átfordul a másik oldalra. A nyílászárók nyitási iránya nem módosul.

Ez a parancs a Falbeállítások Geometria és elhelyezés panelének Fal infótábláján található.

FlipWall1.png 

 FlipWall2.png

Megjegyzés: A referenciavonal mozgatásához a fal helyzetének módosítása nélkül és/vagy a nyílászárók tükrözéséhez használja a Fal referenciavonalának módosítása parancsot.

Lásd Fal referenciavonalának módosítása.

Referenciavonal Interaktív konszignáció esetén / Feltétel alapú kiválasztás

Az Interaktív konszignációnál használható a Feltétel alapú kiválasztás parancs a tervben lévő falakra vonatkozóan, illetve a falak kilistázhatók a referenciavonalaik helyzete alapján.

FSWallRefLine.png     WallListRefLine.png

A referenciavonal funkciói

A referenciavonal segít pontosan egymáshoz illeszteni a falakat. Ha a referenciavonalat a maghoz igazítja, a burkolatok a mag helyzetének módosítása nélkül szerkeszthetők.

A referenciavonal biztosítja a falak kijelöléséhez, mozgatásához és transzformációjához szükséges segédpontokat és éleket. A Mozgó paletta egyes szerkesztési parancsai csak a kijelölt fal referenciavonalára történő kattintással érhetők el, ahogyan az alábbi két ábrán látható:

RefPalette.png     NonRefPalette.png

A referenciavonal helyzete meghatározza a fal „külső” és „belső” felületét. (A referenciavonal a fal külső oldalán van.) A „külső” és „belső” felületekhez külön felületi anyagok állíthatók be a Falbeállítások Modell panelének vezérlőivel.

WallInsideOutside.png     WallInsideOutsideModel.png

A Fal iránya

A referenciavonalon lévő nyíl által jelzett Fal irányultsága attól függ, hogy milyen sorrendben adta meg a fal végpontjait.

Megjegyzés: Az íves és sokszögfalak iránya rögzítve van és nem fordítható meg.

Megjegyzés: A Szerkesztés > Referenciavonal és síkok almenü parancsaival módosíthatja a kijelölt falelemek referenciavonalának helyét és irányát.

Lásd még: Fal referenciavonalának módosítása és Fal irányának megfordítása.