Munkavégzés az Eszközbeállító párbeszédablakokban

Az Eszköz beállítás párbeszédablak az Eszköztárból, az Infótáblán vagy a helyzetfüggő menükből érhető el. Minden eszközhöz bizonyos beállítások tartoznak, amelyekkel a vele rajzolható elemek megjelenítését és paramétereit lehet meghatározni.

Az Eszközbeállító párbeszédablakok megnyitásához hajtsa végre a következő lépések egyikét:

Kattintson kétszer az eszköz ikonjára az Eszköztárban.

Kattintson az eszköz ikonjára az Infó táblán.

Egy elem kiválasztása után válassza ki a Szerkesztés > Elem szerkesztése > (Eszköz) beállítás menüpontot.

Kattintson az elemen a jobb egérgombbal vagy Ctrl-kattintson rajta (Mac), és válassza ki a Kijelölt (eszköz) beállításai parancsot a helyzetfüggő menüből.

A párbeszédablak címsorából tudhatja meg, hogy az alapértelmezett értéket látja-e vagy a kijelölt elemhez tartozót.

Az Eszköz beállítás párbeszédablak jobb oldalán megjelenő információ az ablak aktuális beállításainak az állapotára figyelmeztet:

Alapérték: Az új elemekhez ezek a beállítások lesznek alapértelmezettként hozzárendelve.

Kijelölt: Ezek a beállítások az aktuálisan kiválasztott elemekhez lesznek hozzárendelve (a kiválasztott elemek darabszáma megjelenik).

Szerkeszthető: A kijelölt és a módosítható elemek száma.

Kedvencek gomb az Eszköz beállításoknál

Az Eszközbeállító párbeszédablakok bal felső sarkában található (csillag alakú) Kedvencek gombbal megnyithatók az adott eszközhöz elmentett kedvencek (kivéve Kamera).

Az ARCHICAD minden eszközhöz előre definiált kedvenc beállításokkal rendelkezik, valamint lehetőség van új, saját kedvencek létrehozására is.

További részleteket lásd Kedvencek.

Lásd még: Keresés a kedvencekben.

Panel láthatósága az Eszköz beállításoknál

Az eszközök beállításai számos panelban vannak csoportosítva, melyeket címsorukra kattintva lehet megnyitni vagy bezárni. Emellett lehetőség van a paletták bármelyikének kívánság szerinti megjelenítésére vagy elrejtésére: Beállítások > Munkakörnyezet > Eszközbeállító párbeszédablakok.

Lásd Eszközbeállítás párbeszédpanel testre szabása.

A párbeszédablak-panelek torlódásának, valamint a párbeszédablak túlzott megnövekedésének elkerülésére a korábban megnyitott panelek egy része új panel megnyitása esetén automatikusan bezáródik, és a párbeszédablak felfelé mozdul a képernyőn. Ez az automatikus funkció a Beállítások > Munkakörnyezet > Párbeszédablakok és paletták útvonalon elérhető jelölőnégyzet segítségével kapcsolható ki.

A részleteket ld.: Párbeszédablakok és paletták.

Navigálás az Eszköz beállítás paneleken belül

Az Eszköz beállítás párbeszédablakain belüli könnyebb navigációt néhány gyorsbillentyű is segíti:

A legördíthető beállítás-csoportok nyitására és zárására egy adott panelen belül használhatja a jobbra/balra nyílgombokat.

Egy adott panelen belül az egyik beállítás mezőből a másikba a fel/le nyílgombokkal léphet át.

Ha átlép a következő mezőre, akkor ott a szerkesztőmező automatikusan kiválasztódik, így közvetlenül be tud írni értékeket is.

Az adott mezőn belül a szóköz billentyűvel tudja a jelölőnégyzetet aktiválni/deaktiválni.

A nyíl-jellel ábrázolt legördülő menüt (mint például a Kitöltéstípus vagy a Tollszín választó) az Alt + le nyíl gombokkal tudja kinyitni. A bezáráshoz nyomja meg az ESC gombot.

Egy beállítás-lista bezárásához az adott panelen nyomja meg a TAB billentyűt.

A következő panelre vagy vezérlőelemre a TAB billentyű megnyomásával juthat. Az előnézet panel/vezérlő a Shift+TAB billentyű megnyomásával érhető el.

Fólia definíció az Eszköz beállításoknál

Minden egyes Eszköz beállítások párbeszédablak alján, az aktuális Fóliaválasztékot tartalmazó legördülő menü látható. A kiválasztott elem fóliájának a módosításához válasszon ki egy másik fóliát a legördülő menüből.

További részleteket lásd Fóliák.

Listázás panelek

Ezen a panelen az éppen használt eszköz számítások során alkalmazott beállításai adhatók meg. Alapértelmezés szerint nem látható. Ha be kívánja kapcsolni a panelt a tervezéskor és a dokumentáció készítésekor használt eszközök valamelyikéhez, használja a munkakörnyezet Eszköz beállításai párbeszédablakok felületét.

A Számítási feladatokkal kapcsolatban további leírást a következő ismertetők tartalmaznak: Listázás (elavult) és az ARCHICAD /Listázási kézikönyv.pdf.

Jellemzők tárgyak rendelése kritérium alapján: használja ezt a kapcsolót a Jellemző Tárgy elemhez történő kapcsolásához a listázás előkészítése céljából.

Egyedileg: Ennek a négyzetnek a bejelölésével a kiválasztott elemhez további információkat is hozzárendelhet (például megerősített vasalat) vagy egy, a kritériumok megszabta határokon kívüli hozzárendelést is elvégezhet; melyekről a Mentés gomb aktívvá válása is tájékoztatja. Használja ezt, ha ehhez az elemhez csak egy Jellemző tárgyat szeretne kapcsolni. (Több Jellemzők tárgyak csatolásához válassza a Jellemzők tárgyak rendelése kritérium alapján lehetőséget.)

Osztályozások és tulajdonságok panel

Lásd Tulajdonságok és Osztályozási rendszerek.

ID és Kategóriák

ID: Írjon be ide egy azonosítót, hogy ezt az elemet a mennyiségszámítás figyelembe vegye.

Az ID mező az elemek lista nézetben történő azonosítását és csoportosítását szolgálja. A szöveg bármilyen tetszőleges karakterekből állhat.

Ha az azonosítóban bárhol szerepel egy szám is, az ARCHICAD hozzáad egyet ehhez a számhoz minden újonnan megrajzolt elemnél, feltéve, hogy az Új elem ID rendelése minden új elemhez kijelölő négyzet be van kapcsolva a Beállítások > Munkakörnyezet > További lehetőségek párbeszédablakban. Minden új elemnek egyedi ID-je lesz.

Elemek sokszorozása vagy duplikálása esetén a másolat azonosítója megegyezik az eredetivel.

Elemek betoldása esetén problémák merülhetnek fel az azonosítók körül. Az ARCHICAD ugyanis nem ellenőrzi az esetleges ID egybeeséseket. Ez a feladat a felhasználóra hárul.

Az ID-k testre szabhatók az elemek létrehozása előtt vagy a már létezők kijelölése után is a Dokumentáció > Listázás extrák > Elem ID kezelő parancsával.

További részleteket lásd Elem ID kezelő.

Megjegyzés: Minden szerkezeti elemnek globális ID-je van, amelyet a program automatikusan hoz létre és tárol a terv szerkesztése során. Ez az azonosító címkézéskor vagy listákon megjeleníthető.

Szerkezeti funkció: Tetszőlegesen határozza meg az elemet az épület „Tartószerkezeti elem” vagy „Nem tartószerkezeti elem” részeként.

Amennyiben a modell elemeket „Teherhordóként” határozta meg, akkor használhatja a Részleges szerkezetmegjelenítés „Csak a Teherhordó elemek magja” lehetőséget, hogy ténylegesen csak azok az elemek jelenjenek meg.

Lásd Részleges szerkezetmegjelenítés.

Ha olyan partnerekkel működik együtt, akik statikus programokat alkalmaznak és az Ön ARCHICAD modelljét IFC formátumba exportálják, a Szerkezeti funkció osztályozás automatikusan hozzáadja az export fájlban a szerkezeti elemhez a „teherhordó” tulajdonságot.

Lásd IFC Szerkezeti funkció kategória.

Helyzet: Tetszőlegesen határozza meg az elemet az épület „Külső” vagy „Belső” részeként. Ez hasznos arra, hogy tökéletesítse a koordinációt az energia analízis programokkal.

Rákereshet elemekre Helyzet osztályozásuk alapján, a Keresés és kijelölés párbeszédablak segítségével.

Lásd IFC Helyzet kategória.

DIN szerinti besorolás: Ez az érték az Alakzat beállítások Osztályozás és tulajdonságok részénél állítható be. Csak az Alakzat beállítások panelen és csak a Flächenberechnung (Területlista) kiegészítő használata esetén érhető el (elsősorban a német nyelvű piacon használják).

Átépítés vezérlők

Átépítési állapot: Ez a vezérlő csak a kijelölt elemhez érhető el. (Az alapértelmezett beállításoknál „Az alapérték megadásához használja a palettát” megjegyzés arra utal, hogy az Átépítés palettával is beállítható egy alapértelmezett Átépítési állapot az összes elemre.)

Kijelölt elemhez ezen az előugró palettán rendelhető hozzá az Átépítési állapot: Meglévő, Új vagy Bontandó.

Mutatás átépítési szűrőben: Alapértelmezés szerint kijelölt elem esetén a „Minden vonatkozó szűrő” beállítás érvényes. Ez azt jelenti, hogy az adott elem az átépítési állapotától és az érvényben lévő átépítési szűrőtől függően lesz látható, rejtett vagy felülírással látható. Ugyanakkor bármely kiválasztott szerkezeti elem megjelenítése korlátozható egyetlen átalakítási szűrőre: a Mutatás átépítési szűrőben vezérlővel kiválaszthat egy adott átépítési szűrőt; az adott elem pedig csak ebben az átalakítási szűrőben fog létezni.

További részleteket lásd Átépítés.

Elemtulajdonságok

További részleteket lásd Tulajdonságok és Osztályozási rendszerek.

IFC tulajdonságok

Az elem Beállítások párbeszédpanelének ezen a részén a kiválasztott ARCHICAD elemhez hozzárendelt IFC tulajdonságok és elemtípus tulajdonságok jelennek meg. Ezek a tulajdonság- és attribútum hozzárendelések segítenek optimalizálni az ARCHICAD és más alkalmazások közötti adatcsere modelljét.

Az IFC formátumban történő együttműködéssel kapcsolatos részleteket lásd: IFC-vel végzett műveletek.