Nowy element wstawiony w oknie modelu 2D znajduje się na poziomie jego Kondygnacji macierzystej (plus/minus opcjonalnie skonfigurowane przesunięcie).
Każdy element konstrukcji oraz element będący obiektem jest fizycznie połączony z własną kondygnacją macierzystą i przemieszcza się wraz z nią.
•Na Rzucie, Kondygnacja macierzysta nowego elementu to ta, określona w oknie dialogowym Ustawień Narzędzi: domyślnie jest to domyślna kondygnacja, ale można wybrać inną Kondygnację macierzystą. W każdym razie, element zostanie wstawiony na jego własnej Kondygnacji macierzystej.
•Jeśli wstawisz element w Oknie 3D, Kondygnacja macierzysta zależeć będzie od wzniesienia elementu: najbliższy poziom wzniesieniem dołu elementu w momencie wstawiania elementu będzie jego Kondygnacją macierzystą. (Jeśli Okno 3D jest aktywne, opcja Kondygnacji macierzystej oraz pole Odsunięcia od kondygnacji macierzystej w oknie dialogowym Domyślnych parametrów narzędzia będzie nieaktywna. Można jednak określić wzniesienie dołu z Zera projektu w oknach dialogowych Parametrów narzędzia.)
•Jeśli zmieniasz Kondygnację macierzystą elementu (np. z Kondygnacji 0. na Kondygnację 1.) element zmieni położenie i zostanie przeniesiony na nową Kondygnację macierzystą (z Kondygnacji 0. na Kondygnację 1.) kondygnacji).
Uwaga: Aby zapewnić zgodność ze starszymi wersjami Archicada, można przedefiniować Kondygnację macierzystą w taki sposób, aby element pozostał na swoim miejscu. Zobacz Kondygnacja macierzysta.
•Przesunięcie elementu na inną kondygnację (np. przy użyciu polecenia Podniesienie) spowoduje domyślną zmianę jego Kondygnacji macierzystej tak, aby odpowiadała nowemu położeniu elementu. (Zobacz Zmień kondygnację macierzystą na podstawie wzniesienia).
•Jeśli dokonasz zmian w samej Kondygnacji (np. redefiniując kondygnację w Ustawieniach kondygnacji), połączony element zostanie przeniesiony wraz z nią (z zachowaniem skonfigurowanego odsunięcia, jeśli istnieje).
•Usunięcie Kondygnacji macierzystej elementu spowoduje również usunięcie tego elementu!
Inne zastosowania Kondygnacji macierzystej:
•Kondygnacja macierzysta pomaga określić która część elementu zostanie wyświetlona, zgodnie z ustawieniem opcji Pokaż na w oknie dialogowym Parametrów narzędzi. (Zobacz Pokaż na kondygnacjach).
•Kondygnację macierzystą można wykorzystać w kryteriach zestawień.
Konfiguracja kondygnacji macierzystej (elementy wstawione na rzucie)
Przed wstawieniem nowego elementu na Rzucie:
W oknie dialogowym Parametrów narzędzi danego elementu lub w jego palecie Info należy wskazać Kondygnację macierzystą, która wstawiona zostanie na Rzucie.
•Domyślna: Kondygnacja Macierzysta elementu będzie kondygnacją bieżącą.
•W tym oknie można również wybrać inną kondygnację lub (jeśli dostępnych jest zbyt wiele kondygnacji) kliknąć opcję Wybierz kondygnację, co spowoduje wyświetlenie pełnej listy kondygnacji. Wybierz jedną kondygnację, na której wstawisz element; będzie to jego Kondygnacja macierzysta.
Jeśli bieżącą kondygnacją jest Parter, wybrano natomiast Kondygnację 2, nowy element zostanie wstawiony na jego Kondygnację macierzystą (czyli Kondygnację 2) - nie zostanie wyświetlony na bieżącej kondygnacji. Wyświetlony zostanie komunikat, który o tym poinformuje.
Mimo że elementy “podążają” za swoją Kondygnacją macierzystą - zmiana Kondygnacji macierzystej elementu spowoduje przeniesienie elementu na nową Kondygnację macierzystą - istnieje możliwość połączenia elementu z inną Kondygnacją macierzystą tak, aby element nadal fizycznie znajdował się na kondygnacji wyjściowej.
Użyj polecenia Edycja > Ustawienia elementu > Kondygnacja macierzysta, aby zmienić ustawienie Kondygnacji macierzystej dla wybranego elementu. Element pozostanie w tym samym miejscu, nawet w przypadku zmiany jego Kondygnacji macierzystej.
Dla zaznaczonych elementów, to polecenie dostępne jest również w menu kontekstowym.
Kondygnacja macierzysta w Oknie 3D
Jeśli wstawisz element w Oknie 3D, Kondygnacja macierzysta konfigurowana będzie nie według okna dialogowego Ustawień (gdzie ta funkcja jest nieaktywna), ale według wzniesienia: czyli kondygnacji poniżej punktu odniesienia elementu w chwili wstawienia elementu.
Uwaga: W przypadku Powłoki, punkt odniesienia będzie pierwszym punktem, od którego zaczniesz rysować Powłokę (a nie najniższy punkt).
Zmień kondygnację macierzystą na podstawie wzniesienia
Jeśli przeniesiesz wstawiony element na inną kondygnację, Kondygnacja macierzysta tego elementu zostanie zmieniona, aby odzwierciedlać nową lokalizację elementu.
Kiedy podniesiesz element, opis “Według elewacji” w Podręcznych współrzędnych zmieni się, informując, że Kondygnacja macierzysta została zmieniona i jest zgodna z nowym wzniesieniem elementu.
Należy pamiętać, że linia pomocnicza pojawia się i zaznacza położenie kondygnacji, aby ułatwić wstawienie elementu.
Można również użyć opcji Podręcznych współrzędnych, aby wybrać inną Kondygnację macierzystą dla wybranego elementu, niezależnie od jego wzniesienia:
Podobnie w oknach 2D i 3D, można automatycznie przywrócić Kondygnację macierzystą elementu odpowiednio do zmian wzniesienia za pomocą polecenia Podniesienie lub Powielenie, zaznaczając pole Określ kondygnację macierzystą na podstawie wzniesienia:
Jeśli pozostawisz pole niezaznaczone, Kondygnacja macierzysta elementu zgodnie z ustawieniem w Parametrach narzędzia (Paleta Info) będzie obowiązywać niezależnie od zmiany wzniesienia.
Zobacz także: Podniesienie elementów oraz: Powielenie Elementów.