Podstawowym obszarem roboczym, w którym odbywa się większość pracy nad Projektem jest okno Rzutu. W tym oknie Projekt wyświetlany jest w formie tradycyjnego, architektonicznego rzutu. Gdy uruchomisz Archicada, pierwszym oknem, które zobaczysz będzie właśnie okno Rzutu. Każda kondygnacja Wirtualnego Budynku posiada swój Rzut.
Archicad daje swobodę w sposobie przedstawiania elementów konstrukcyjnych w oknie Rzutu, dzięki ustawieniom Płaszczyzny Cięcia i opcjom Zakresu Widoczności Elementów. Opcje te umożliwiają przedstawienie fragmentów budynku przebiegających przez wiele kondygnacji (a zatem znajdujących się na różnych rzutach) lub rzutowanie fragmentów elementów znajdujących się poniżej/powyżej płaszczyzny cięcia.
Poniższe akapity przybliżają działanie tych opcji.
Sposób wyświetlania i dostępność elementów na Rzucie zależy od:
•wybranych opcji w oknie dialogowym Ustawień narzędzia danego elementu, w tym ustawień wyświetlania na Rzucie;
•płaszczyzny cięcia dla rzutu;
•ustawień Warstwy (elementy na ukrytych warstwach nie będą widoczne; Elementy na zablokowanych warstwach nie mogą być edytowane).
Zmiany modelu dokonane w oknie Rzutu zostaną natychmiast uwzględnione w oknach 3D, Detali/Obszaru 2D oraz Przekroju/Elewacji/RŚ oraz Dokumentu 3D. Możliwa jest również sytuacja odwrotna: zmiany dokonane w innych oknach, zostaną wyświetlone natychmiast po uaktywnieniu okna Rzutu. W zależności od wybranych ustawień aktualizacji dla okien Przekroju/Elewacji/RŚ, aktualizacja może odbywać się automatycznie lub poprzez ręczne wywołanie odpowiedniego polecenia.
Szczegóły - zobacz Aktualizacja (Przebudowanie) Przekrojów oraz Aktualizacja Okna Detalu