Povrchy (Cineware)

Okno nastavení povrchových materiálů otevřete v menu Volby > Atributy prvků > Povrchové.

Z nabídky enginů vyberte Cineware. To znamená, že nynější zobrazené nastavení je optimalizované pro renderovací engine Cineware.

Důležité: Všechny povrchové materiály se nastavují samostatně pro daný engine. Změníte li parametry povrchového materiálu v jednom z enginů, tyto úpravy nebudou mít vliv na parametry stejného materiálu v jiném enginu.

SurfaceSettingsCineRender.png 

Z nabídky vyberte povrchový materiál. Náhledové okno v horní části poskytuje odezvu na nastavení povrchového materiálu. Podle toho, jak měníte nastavení, obrázek v náhledovém okně se přizpůsobuje.

Každý povrchový materiál má nastavení  Velikost. Tento parametr určuje měřítko jednotky povrchového materiálu na objektu, na kterém je použitý.

CineSurfaceSize.png 

Rozměry jednotky povrchového materiálu můžete měnit pomocí parametrů Vodorovný rozměr a Svislý rozměr.

Můžete upravit úhel jednotky povrchového materiálu (pokud používá nějaký vzor)

Volbou Zamknout proporce můžete tyto parametry zachovat ve stejném poměru.

Zapněte Náhodný počátek, pokud chcete, aby vzor povrchového materiálu nezačínal v projektovém počátku ale v nahodilém bodě.

Nastavení povrchových materiálů pro Cineware může pracovat s více kanály, ty jsou vypsány v levé části okna. Každý kanál reprezentuje jednu vlastnost povrchového materiálu (například svítivost, mlhu, normálu, alfu, záři, průhlednost, povrchovou úpravu, deformační mapu).

SurfaceSettingsCinema.png 

Když označíte libovolný kanál, v pravé části okna se zobrazí jeho nastavení a náhledové okno.

TexturePreview.png 

Většina kanálů povrchových materiálů umožňuje načíst texturu. Díky texturám působí povrchové materiály realisticky, umožňují simulovat například strukturu dřeva.

WoodShader.png 

Jako texturu můžete použít shader nebo obrázek. Každý shader má vlastní parametry. Pro daný kanál povrchového materiálu můžete kombinovat několik shaderů/textur ve vrstvách, docílíte více realistického efektu.

Orientace v nastavení povrchových materiálů

Kanály povrchových materiálů a jejich přiřazené textury/shadery také často obsahují několik úrovní parametrů.

Kliknutím na zelenou šipku směřující dolů otevřete seznam souvisejících parametrů.

Modrým výstupním tlačítkem se pak vrátíte na předchozí úroveň.

TextureSettingsNavigate.png 

Podobná témata

Kanály povrchových materiálů Cineware

Textury (povrchové mateirály Cineware)

Speciální nastavení pro obrázkové textury (povrchové materiály Cineware)

Seznam shaderů (povrchové materiály Cineware)

Kombinace shaderů pomocí vrstev (povrchové materiály Cineware)

Vytváření, načítání a sdílení povrchových materiálů (všechny enginy)

Sjednocení nastavení povrchového materiálu s nastavením Cineware