Kształty

Za pomocą narzędzia Kształt można tworzyć dowolne elementy w programie ARCHICAD, aby nie trzeba było importować specjalnych kształtów z innych programów.

Narzędzie Kształt jest w pełni zintegrowane z ARCHICADem, zastosowano w nim podobną logikę i interfejs. Podobnie, jak w przypadku innych elementów konstrukcyjnych, podstawowa struktura Kształtu wywodzi się z materiałów budowlanych.

Można uaktywnić połączenia w oparciu o priorytet pomiędzy Kształtami i innymi elementami.

Geometria kształtów i części elementów

W porównaniu z tradycyjnymi elementami konstrukcji, Kształt praktycznie nie posiada ograniczeń geometrii: każdą krawędź i każdą powierzchnię można przesunąć i ustawić w dowolnym kierunku, aby utworzyć dokładnie taki element, jaki będzie zgodny z wymaganiami danego projektu.

Kształty składają się z jednej lub kilku części elementów: mogą one obejmować powierzchnie oraz/lub krawędzie. W przypadku każdego Kształtu można poddać edycji cały element, lub każdą z jego części, lub w połączeniu. Dostępna jest nowa metoda zaznaczania, która umożliwia edycję części elementów.

Zaznaczony kształt będzie posiadał tylko jeden punkt aktywny, który będzie reprezentował punkt wartości wzniesienia.

Tworzenie kształtów

Oprócz budowania kształtów od podstaw innym sposobem ich tworzenia jest zamiana istniejących elementów na kształty.

Podczas tworzenia Kształtów szczególnie przydaje się Magiczna różdżka: dotknij dowolnej powierzchni (np. Siatki), aby utworzyć kształt.

W przeciwieństwie do innych elementów konstrukcji, kształty 2D można tworzyć w oknie 3D (linie i płaszczyzny). Mogą one służyć do szkicowania lub tworzenia dokumentacji.

Ustawienia kształtów

W ustawieniach kształtów, poza domyślnym wzniesieniem, można zauważyć brak liczbowych parametrów geometrycznych.

Opcje Rzutu i przekroju podobne są do tych obowiązujących dla narzędzia Powłoka. Domyślnie, Kształty (oraz Powłoki) wyświetlane są na Rzucie w trybie rzeczywistego widoku 3D.

Ustawienia zaznaczenia kształtu zależne są od tego, czy zaznaczono cały kształt, czy kilka jego części (np. powierzchni, krawędzi). Podczas zaznaczania części kształtów, dostępny jest jedynie panel Modelu oraz tylko opcje związane z tą funkcją, w zależności czy wybrano krawędzie, powierzchnie, czy jedno i drugie.

Edycja graficzna

Tworzenie i edycja kształtów najbardziej intuicyjnie odbywa się w oknie 3D. Interfejs graficzny wykorzystuje podobne metody i działania: zaznacz dowolną krawędź, chwyć dowolny punkt lub powierzchnię, lub dowolne połączenie części elementów, aby zmienić kształt za pomocą palety pomocniczej oraz aktualizowanego wyniku. Należy pamiętać, że opcje Zaokrąglenie i Ścięcie są dostępne dla kształtów w oknie 3D i mają zastosowanie dla wszystkich krawędzi i narożników..

Kształty (np. Powłoki) można wprowadzić na dowolnej powierzchni w oknie 3D, a dzięki wielu działaniom edycyjnym można również zmieniać płaszczyznę edycji w trakcie pracy praktycznie bez ograniczeń.

Dla Kształtów obowiązują oddzielne polecenia Operacji na bryłach. W przeciwieństwie do operacji na elementach bryłowych, które tworzą relacje, działania na kształtach nie tworzą powiązań między elementami - końcowy wynik działania jest permanentny.

Kształty mogą wziąć udział w połączeniach w oparciu o priorytet, pod warunkiem, że zostaną połączone przy użyciu polecenia z menu Projekt > Połącz > Złącz elementy.

Wygładzanie kształtów

Powierzchnie kształtów określane są przez płaszczyzny, w miarę edycji kształtu wiele segmentów zostaje automatycznie wygładzonych w celu utworzenia zakrzywionych powierzchni. Dodatkowo, dostępnych jest kilka poleceń, które pozwalają przetworzyć kształt za jednym kliknięciem, poprzez wygładzenie lub podzielenie części elementów, oraz umożliwia kontrolę nad procesem wygładzania. Te polecenia i opcje to m.in.:

Podziel i wygładź powierzchnie

Złącz i zakrzyw krawędzie

Zmień segmentację

Ostre lub gładkie krawędzie: w palecie Info lub Ustawieniach kształtów, wszystkie krawędzie można pojedynczo przekonfigurować aby były "ostre" lub ""; Domyślnie, są one ostre. Po zmianie krawędzi na "miękką", przylegające płaszczyzny będą zachowywały się jakby były połączone w jedną, elastyczną płaszczyznę. Miękka krawędź jest wewnętrzną częścią elementu dzielącą płaszczyzny podzielone na segmenty. Takie powierzchnie są wyświetlane (w akceleracji sprzętowej i renderowaniu) jako gładkie i zakrzywione.

Rozłożenie tekstury na ścianie kształtu

Podobnie jak w przypadku elementów 3D, jeśli zastosowano wykończenie zawierające teksturę, można użyć polecenia Dopasuj teksturę w 3D aby dostosować początek i obrót wzoru tekstury. W przypadku Kształtu, te opcje dostępne są również osobno dla każdej ściany.

Tematy pokrewne:

Zaznaczenie kształtu

Utwórz kształt 2D

Tworzenie kształtu obrotowego

Tworzenie prostopadłościanu

Utwórz kształt z istniejących elementów

Podstawowa edycja kształtów

Przydatne polecenia związane ze zmianą kształtów

Rodzaje krawędzi kształtów: Ostre, Ukryte, Miękkie

Działania na kształtach

Rozłożenie tekstury kształtu i Wyrównanie

Napraw błędy modelowania: Sprawdź i wypełnij kształty

Pobierz/Nadaj parametry kształtu

Złącz elementy: Dachy, Powłoki, Kształty