Tervlapkészítés: Nagyobb tervek

A nagyobb, több épületre is kiterjedő projektekkel dolgozó építészirodáknál gyakorlati célokból értelmesebb lehet kisebb egységre felbontani a projektet. Minden kisebb egység (például az ugyanarra a telekre tervezet épületek mindegyike) külön tervfájlba kerül, amely viszont továbbra is ugyanazokra a sablonokra, modulokra és könyvtárakra hivatkozik.

A dokumentáció azonban valószínűleg a teljes projektet felöleli, és az összes tervfájlból tartalmaz rajzokat.

Ebben az esetben célszerű egyetlen Tervlapkönyvet használni, amely befogadja a projektben érintett valamennyi tervfájlból származó nézeteket és fájlokat.

Három alapmegoldás létezik:

Egyetlen fájl tartalmazza a Modellt és a Tervlapkönyvet

Ha létezik a projekten belül egy nagy központi fájl, amelyhez egy vagy két kisebb további fájl kapcsolódik, fel lehet építeni a Tervlapkönyv struktúráját a legnagyobban, ugyanúgy, ahogy az egyfájlos modellben tenné, és a kisebb fájlokból származó nézeteket a Szervezőből lehet lehelyezni a Tervlapkönyvben.

Lásd Nézet(ek) importálása külső (különálló vagy csapatmunka) ARCHICAD tervből.

Lásd még: Nézetek/Tervlapok megnyitása külső ARCHICAD tervből.

Több tervfájl, külön fájllal csak a Tervlapkönyv számára

Ha több, nagyjából hasonló méretű és összetettségű fájlból áll a projekt, jó megoldás lehet egy további tervfájl létrehozása, amely nem tartalmaz szerkezeti elemeket, csupán egy Tervlapkönyvet. Ezt követően egyenként megnyitjuk a többi fájlt és hozzáadjuk a nézeteiket ehhez a Tervlapkönyvhöz, esetleg fájlonként nyitunk egy-egy alcsoport-mappát, vagy valamilyen más hierarchiát határozunk meg.

Amikor egy tervlapot aktiválunk ebben a többfájlos modellben, az ARCHICAD ellenőrzi, hogy vannak-e benn olyan rajzok, amelyek nem az aktív tervfájlból származnak. Ha igen, akkor elkezdi frissíteni az automatikus státuszú rajzokat. Ha az adott rajzot tartalmazó fájl nyitva van egy másik ARCHICAD példányban, a frissítés azonnal végbemegy. Ha az adott rajzot tartalmazó fájl nincs éppen nyitva, elindul egy újabb ARCHICAD példány, amely majd megnyitja azt.

03._Large_Complex_Project.png 

Több tervfájl, külön Tervlapkönyv, külön rajzok (PMK-fájlok)

Ez a munkafolyamat olyankor lehet alkalmas, ha többen dolgoznak párhuzamosan a modellen, és a dokumentáció a hálózaton keresztül folyik.

Ebben a munkafolyamatban az előzőhöz hasonlóan a modell egy vagy több tervfájlban, a Tervlapkönyv pedig egy külön tervfájlban kerül elhelyezésre. Az Elrendezés eljárás azonban különböző: a tervlapok azokat a rajzokat fogják tartalmazni, melyek forrása egy külső fájlban található, ahelyett, hogy közvetlenül kapcsolódnának a tervnézetekhez.

A modelltervező a szokott módon létrehozza a nézeteket az ARCHICAD fájlban. Ahelyett, hogy ezeket a nézeteket közvetlenül elhelyezné a tervlapon, a Publikáló funkcióval mentheti a nézeteket PMK-formátumba – ez az ARCHICAD saját rajzformátuma, amely más formátumokhoz viszonyítva kevesebb helyet foglal el a merevlemezen.

Lásd A kimeneti Publikáló formátum meghatározása.

Ezután a Tervlapkönyvért felelős építész helyezi el a PMK-rajzokat a tervlapon a Rajz eszközzel és a Rajz elhelyezése párbeszédpanel funkcióival, vagy a Fájl > Külső tartalom > Külső rajz elhelyezése paranccsal.

Lásd Egyetlen Rajz lehelyezése a Rajz eszköz segítségével.

Az így elhelyezett rajzok más rajzokhoz hasonlóan lehetnek automatikusan frissített vagy manuálisan frissített rajzok. Forrásuk a PMK-fájl. Ennek következtében a modell tervezőjének a felelőssége gondoskodni arról, hogy az ARCHICAD nézet minden módosításakor a nézetből létrehozott PMK-fájl is ki legyen cserélve, hogy a PMK-fájlokhoz kapcsolt rajzokat is frissíteni lehessen.

A munkafolyamat előnyei:

A dokumentáció gyorsabban frissíthető, mert egyszerre csak egy, kis méretű rajzfájlt kell frissíteni.

A Tervlapkönyv megnyitása rövidebb ideig tart, mert a rajz forrásaként szolgáló PMK-fájlok a tervfájlon kívül helyezkednek el.

Ha a PMK-alapú rajzok automatikus frissítésre vannak beállítva, akkor automatikusan frissülnek a Tervlap publikálásakor.

Szükség esetén meg lehet szakítani a rajz és a PMK-fájl közötti kapcsolódást, és a rajzot ismét az eredeti modellnézethez lehet kapcsolni. Ehhez jelölje ki a PMK fájl(oka)t a Rajzkezelőben (többet is kijelölhet), és válassza a következő parancsot a helyi menüben: Kapcsold az eredeti modellnézethez.

LinktoModel00092.png