A valamennyi eszköz eszköztárában érvényes általános beállítások leírását ld. Munkavégzés az Eszközbeállító párbeszédablakokban.
A rajz eszközzel a tervben található rajzokat tudja vezérelni és kezelni. Rajzokat vagy a Modellnézetben (kivéve a 3D-s és konszignációs nézeteket) vagy a tervlapokon tud elhelyezni.
Kapcsolódó témák:
A Rajz eszközre duplán kattintva megnyílik a Rajz alapbeállításai párbeszédablak, amely a következő négy panelt tartalmazza: Azonosítás, Tulajdonságok, Keret, és Rajzfeliratok. A párbeszédablak alján, ahogyan az összes eszköznél, az aktuális fóliaválasztékot tartalmazó kibomló menü látható.
Rajz azonosító: Rendeljen azonosítót az elhelyezett panelhez.
Megjegyzés: Modellnézetben elhelyezett Rajz esetén ez a mező üres.
•Tervlaponként: Ha ezt a lehetőséget választja, akkor a rajz azonosítója az azon a tervlapon megadott tervlap beállításoktól függ majd, amelyen a rajz található. A Tervlap beállításokban ellenőrizze a „Tervlapon található rajzok azonosítói” lapot.
•Nézet azonosítója szerint: Amennyiben a forrás nézet rendelkezik azonosítóval, úgy a rajz azonosítója is ez lesz.
•Egyedi: Adjon meg egyedi azonosítót a jobb oldalon található szöveg mezőben.
Ez a rajz legyen benne az azonosítók sorszámozásában: Ezt a négyzetet bejelölve a rajz akkor is megjelenik az azonosító sorban, ha egyedi azonosítót használ.
Rajz név: Válassza ki, hogy a rajzhoz milyen módon rendelődjön név. Ha az elhelyezett rajz forrása az ARCHICAD nézetben található, a következő lehetőségek elérhetők:
•Nézet szerint: Csak név
•Nézet szerint: ID + név
•EGYEDI
Ha az elhelyezett rajz forrása egy külső fájlban található, a következő lehetőségek elérhetők:
•Forrásfájl szerint
•EGYEDI
•Forrásfájl: Ebben a mezőben jelenik meg az elhelyezett rajzfájl elérési útvonala, ha ez külső kapcsolt fájl. Kattintson a mappa ikonra, majd válassza ki a fájl elérési útvonalának az abszolút vagy relatív megjelenítését.
Ha a rajz forrása az aktuális ARCHICAD tervből elhelyezett nézet, akkor a forrásfájl „Belső”-ként fog megjelenni
•ARCHICAD nézet: Ez a mező akkor jelenik meg, ha a rajz forrása egy ARCHICAD nézet (belső vagy külső), és a nézet fájl útvonalát jeleníti meg.
•Oldalszám.: Ez a mező akkor jelenik meg, ha a rajz forrása többoldalas dokumentum (pl. PDF fájl); a mezőben az elhelyezett rajzhoz tartozó oldalszám látható.
•Frissítés típusa: A választógombokkal adja meg a rajz frissítési módját.
•Automatikus: Ez azt jelenti, hogy a tervlapon elhelyezett rajz automatikusan frissül, ha a tervlap aktiválódik. Ha a rajz más forrásból érkezik, mint az aktuálisan megnyitott terv, akkor az ARCHICAD ellenőrzi, hogy kell-e frissítenie.
•Kézi: Ez azt jelenti, hogy a tervlapon elhelyezett rajz abban az állapotban marad meg, ahogy a tervlapra eredetileg el lett helyezve. Ez a megoldás olyankor lehet hasznos, ha érintetlenül szeretné hagyni a rajzokat, amíg jóvá nem hagyják őket vagy tovább nem tud lépni a következő munkafázisra.
A rajz frissítéséhez vagy a forrásának a módosításához használja a Rajzkezelő palettát.
•Az Utolsó módosítás és a Frissítés állapota mezők adnak visszajelzést a rajz aktuális frissítési állapotáról.
További részleteket lásd A lehelyezett rajzok kezelése és frissítése.
•Rajz tárolása a tervfájlban: Ez a négyzet alapértelmezetten be van jelölve. Mind a külső, mind pedig a belső rajzok a terv fájlban tárolódnak.
Megjegyzés: Ha nincsen bejelölve, elérhetővé kell tenni a rajz külső forrásfájljait (ha vannak ilyenek) arra az esetre, ha a tervet fizikailag más helyen nyitná meg.
Rajz mérete és Megjelenés panel
Az első négy mező- Szélesség, Magasság, Nagyítás és Rajzlépték – kapcsolatban áll egymással (amint a Zárolás ikon is mutatja). Az egyik mezőben végrehajtott változtatás a másik három mező értékeit is módosítja úgy, hogy a rajz eredeti aránya változatlan maradjon. Ezekkel a mezőkkel a rajz méretét tudja módosítani vagy mértékegység szerint vagy eredeti méretének az arányában (Nagyítás).
Megjegyzés: Szükség esetén a két automatikus nagyítási lehetőség egyikét is használhatja: Töltse ki a tervlapot vagy (ha a rajz hálón található) Igazítsd a háló cellájához.
Rajzlépték: A mező alapértelmezésben a rajz számára az ARCHICAD forrás nézetében megadott léptéket mutatja meg.
Megjegyzés: A Modellnézetben elhelyezett rajzok, valamint az elhelyezett rajzok és PDF-dokumentumok számára a lépték nem jelenik meg. Ehelyett a rajz felbontása látható (dpi-ben).
Ha a tervlapon át szeretné méretezni a rajzot (ahelyett, hogy a forrásnézetben található eredeti léptéket használná), válasszon egy előre definiált értéket a Rajzlépték felugró ablakban vagy adjon meg tetszőleges egyéni léptéket. (A szélesség/magasság/nagyítás értékek az új léptéknek megfelelően meg fognak változni.)
Megjegyzés: Ha a rajz Tervlapsablon beállításokban megadott forrásmérete nagyobb, mint az itt kiválasztott papír mérete, az ARCHICAD automatikusan átméretezi a rajz kimeneti méretét, hogy ráférjen a papírra.
A Rajzlépték testre szabása a rajzon belüli tárgyak léptékére nincs hatással; ez a rajz grafikai átméretezésének felel meg, hasonlóan, mint a másológépek dokumentum-nagyítási funkciójánál.
A testre szabott Rajz lépték elkülönül az Eredeti léptéktől. A Rajz léptékhez és az Eredeti léptékhez külön Automatikus szöveg bejegyzések és Cím paraméterek érhetők el: ha egy tervlapon vagy tervlapsablonon automatikus szöveget helyez el a „Rajz léptékhez”, az adott tervlapon minden rajzhoz megjelenítésre kerülnek a Rajz léptékek.
Lásd Automatikus szöveg.
Eredeti lépték: Ez a mező a rajz forrásnézetének léptékéről ad visszajelzést.
Lépték hozzáadása az automatikus szövegekhez és tartalomjegyzékekhez: A Rajzlépték hozzáadható a végeredményhez az Automatikus szöveg funkció segítségével (pl. tartalomjegyzék vagy tervlap). Azonban bizonyos rajzok esetén az így létrehozott lépték félrevezető lehet, például akkor, ha a rajz PDF fájl részét képezi. Mivel az ARCHICAD nem ismeri fel a PDF tartalmakat, ilyen esetben nem érdemes megjeleníteni a rajzléptéket. Ezért az ilyen rajzok esetén ne jelölje be ezt a négyzetet.
Horgonypont: A Horgonypont azt a pontot jelenti, ahová a tervlapon a rajzot helyezik (a horgonypont az a pont, ahová a kurzor illesztődik, amikor a tervlapon a rajzot az elhelyezése előtt mozgatja).Ugyanez a horgonypont lesz a rajz rögzített pontja, ha elemei a forrásnézetben módosulnak (pl. nyújtás során).
A rajzok számára két módon definiálhat horgonypontot. Válassza ezek egyikét:
•A rajz belső origójának használata horgonypontként: Jelölje be ezt a négyzetet, hogy a rajz elhelyezése után annak belső origóját horgonypontként használhassa.
•Horgonypont: A kilenc pont valamelyikére kattintva jelölje ki az egyiket horgonypontként.
Szög: Szükség esetén adja meg a rajz helyzetének elforgatási szögét.
Alaprajzban, részleten, munkalapon és 3D dokumentumon elhelyezett rajzoknál a Szög mező egy további opcióval rendelkezik:
Az előugró ablakban megadható, hogyan értelmezze a program ezt a szögértéket az elem elhelyezése során.
•Tájoláshoz képest relatív (a szög mérése az Elforgatott nézethez képest történik)
•Koordináta-rendszerhez képest abszolút (a szög mérése a terv koordináták (0,0) pontjából történik)
További részleteket lásd Tájolás megadása.
A Rajz alapbeállításokban az újonnan elhelyezett rajzok számára tollkészletet tud meghatározni:
•Nézet szerint: az elhelyezett Rajz a Rajz forrásnézetéhez hozzárendelt tollkészletet használja. (Egy nézethez a Nézet beállítás menüben lehet tollkészletet rendelni.)
Ha a forrás fájl Tollkészlete megváltozik, frissítés után a rajz tollkészlete is annak megfelelően fog megváltozni.
A Kijelölt rajzok beállításaiban az elhelyezett rajz a „Nézet szerint”-i tollkészletet fogja használni – forrásnézete szerint – alapértelmezésben.
•Forrásfájl szerint: ha az elhelyezett rajz forrása egy külső vektoros fájl, ennek a fájlnak a tollkészlete lesz az alapértelmezett beállítás.
Ha az elhelyezett rajzhoz másik tollkészletet szeretne rendelni vagy ha az újonnan elhelyezett rajzok alapértelmezett tollkészletét kívánja módosítani, kattintson a Tollkészlet legördülő menüre és válasszon ki másik tollkészletet.
A Rajz forrásnézetében használt tollak megtekintéséhez kattintson a Rajz saját tollkészletének megtekintése gombra.
Szükség esetén a tollkészlet itt szerkeszthető. A szerkesztés befejezése után kattintson a Hozzáadás a terv tollkészleteihez gombra.
•Kattintson a Rajz tollkészletének tárolása másként lehetőségre a szerkesztett Tollkészlet elmentéséhez egy új néven, a terv többi tollkészlete között.
•Kattintson a Következő tollkészlet felülírása lehetőségre, majd válassza ki a felülírni kívánt tollkészletet és cserélje ki a terv tollkészletei között.
Színek
Alapértelmezésként a rajz a kiválasztott tollkészlet színeit fogja használni. Ez később felülírható: a tollkészlet színének a kiválasztása helyett használjon csak erre a rajzra érvényes, egységes szürkeárnyalatos vagy fekete-fehér színbeállítást.
Megjegyzés: A tervlap kinyomtatása során a Rajz beállításoknál megadott színek helyett használhat fekete-fehér kimenetet is, ha a Nyomtatás (Elrendezés) beállításokban aktiválja a Fekete-fehér négyzetet.
Lásd Nyomtatási elrendezés.
Átlátszó háttér: Jelölje be ezt a négyzetet, ha azt szeretné, hogy a rajz átlátszó háttérrel jelenjen meg.
Ez a vezérlő aktív, ha a kiválasztott Rajz egy DWG, DXF vagy DWF fájl.
Használja ezt, ha a rajz megjelenítését a saját fóliák mutatásával illetve elrejtésével szeretné vezérelni (pl. a forrásfájl fóliáival). Kattintson a Rajz saját fóliái lehetőségre, hogy megnyíljon a rajz saját (beágyazott) fóliáit tartalmazó lista. Bármelyik elrejteni kívánt fólia esetében kattintson a ”szem” ikonra a bezáráshoz.
Ezt a listát csoportosíthatja vagy Fólianevek szerint vagy a megjelenítési/elrejtési állapot alapján. Kattintson a megfelelő oszlop tetejére.
Amint az OK gombra kattint, hogy bezárja a Rajzbeállításokat, az ARCHICAD végrehajtja a Beágyazott fóliák megjelenítését/rejtését módosító műveleteket (ez azt jelenti, hogy azok az elemek, amelyeknek fóliáit „rejtett” státuszra állította, eltűnnek) és nincs szükség a rajz aktualizálására.
Ha módosítja a rajz forrását, majd az ARCHICAD-ben frissíti a rajzot:
•bármelyik, a forrásfájlban újonnan létrehozott fólia megjelenik az ARCHICAD rajzon.
•bármelyik, a forrásfájlban törölt vagy elrejtett fólia törlésre kerül az ARCHICAD rajzból.
Amennyiben szétbontja ezt a rajzot, akkor csak az aktuális rajz látható fóliáin található elemek kerülnek elhelyezésre az ARCHICAD tervben.
A rajz beágyazott fóliájának elrejtése a tervlapról
A rajz összetevő beágyazott fóliáját gyorsan elrejtheti a helyi menüjéből magán a tervlapon.
Először derítse ki a beágyazott fólia nevét: nagyítsa ki a rajzot, a kurzorral mutasson egy pontra vagy vonalra a rajzon, és olvassa le az Infó címkéről a rajz adott részéhez tartozó, beágyazott fólia nevét.
Ezt követően a kurzorral a kiválasztott rajz elemre (pl. a fal elem valamelyik kontúrjára) mutatva hívja elő a helyi menüt: a Rétegek almenüben megjelenik a Beágyazott fólia elrejtése” parancs. Kattintson a parancsra a beágyazott fólia elrejtéséhez.
Megjegyzés: Ha több elem található a kurzorral jelzett helyen, akkor a legfelső elem beágyazott fóliája lesz elrejtve.
A Tervlapon válassza ki a Rajz képernyőn való megjelenítésének a formátumát. Nagy tervek esetén ez a választása hatással lehet a terv újraépítési sebességére:
Nagy Tervlapkönyvek esetén a választás jelentősen befolyásolhatja a navigáció sebességét.
•Teljes pontosság (a rajz teljes részletezettséggel látható, mindenkor újraépítve)
•Gyors előnézet (gyorsabb navigáció; a rajz újraépítésére csak kimondottan a tervlap újraépítésre vonatkozó parancs vagy Rajz frissítés esetén kerül sor)
•Nincs előnézet (leggyorsabb navigáció).
Ha a Gyors előnézetlehetőséget választja, megjelenik a „Gyors előnézet” felirat. A megjelenített rajz pontos vektoros előnézet, de előfordulhat, hogy elmaradnak bizonyos részletek: bizonyos szaggatott vonaltípusok és kitöltések folytonosnak látszanak.
Ha a Nincs előnézet lehetőséget választja, a rajz kerete jelenik majd meg, egy „Nincs előnézet” felirattal a rajz helyén. (Ezzel a lehetőséggel lecsökkentheti az újrarajzolási időt, ha több rajzot is tartalmazó Tervlapon dolgozik, és munka közben nem szükséges látnia a rajzokat.)
Ez az előnézeti megjelenítés csupán a képernyőn érhető el, és nem befolyásolja a végeredményt.
Határvonal viselkedése: ezek a választógombok szabják meg a keret viselkedését.
Alapértelmezés szerint az elhelyezett rajz kerete változik meg a tervlaphoz igazodva, és szaggatott vonalként jelenik meg. Mindemellett a rajz bármelyik sarokpontját kiválaszthatja és a szokásos mozgó palettákon található szerkesztő parancsok segítségével a keretet tetszőleges alakúra formálhatja. Ilyenkor a Kézzel átméretezett határvonal gomb aktív.
A keret rajzhoz történő visszaállításához kattintson az Igazítsd a rajzhoz gombra. A keret ezután folytonos vonalként jelenik meg.
Rajz felosztása több tervlap között: Ez a jelölőnégyzet csak akkor aktív és alkalmazható, ha a kiválasztott rajz Séma vagy Index nézetből lett létrehozva. Ha ez a négyzet be van jelölve, a program több tervlapra osztja fel az ilyen rajzokat, amennyiben nem férnek rá egyetlen tervlapoldalra.
Lásd Konszignáció szétvágása több tervlapra.
Nyomtatható keret hozzáadása: E négyzetet bejelölve a rajz köré nyomtatható keret kerül. A lent található vezérlőkkel a keret vonaltípusát és tollszínét lehet kiválasztani.
Keret eltolása: Adja meg a nyomtatható keret eltolási értékét.
Megjegyzés: Csak akkor elérhető, ha a Nyomtatható keret hozzáadása jelölőnégyzetet aktiválta.
Lásd még: Rajzfeliratok.
Megjegyzés: Rajzfeliratok csak a tervlapra elhelyezett rajzokhoz kapcsolhatók, a modellnézetben található rajzokhoz nem.
Válasszon egy előre definiált rajzfelirat típust a felugró listából.
Megjegyzés: Egyéni rajzfelirat típust is létrehozhat.
Lásd Új rajzfelirat létrehozása.
Határozza meg a rajzfelirat méretét és tollszínét.
Egységes címtoll: Jelölje be ezt a négyzetet, ha ezt a tollszínt kívánja használni a rajzfelirat minden részéhez, a felirathoz bárhol máshol beállított egyedi színektől függetlenül.
Cím átbillentése: A négyzetet bejelölve a cím grafikailag átbillen (tükröződik).
Cím előnézeti terület: A jobb oldalon található ablak a cím szimbolikus előnézeti képet jeleníti meg a két formátum egyikében. A két gomb egyikére kattintva jelenítheti meg az előnézeti képet:
•Előnézet megjelenítése a rajzon a cím pozíciójában: a felső gombra (Elrendezés ikon) kattintva az előnézet a rajzon a cím pozíciójában jelenik meg.
•A cím előnézetének megjelenítése: Az alsó (T-jelű) ikonra kattintva csak a cím előnézeti képe jelenik meg.
Visszahivatkozás: Kattintson erre a gombra a Visszahivatkozás párbeszédablakba való belépéshez. Ha az aktuális rajz forrásjelen alapszik, ebben a párbeszédpanelban minden olyan Tervlap kilistázódik, amelynek Rajzán megjelenik az aktuális rajz forrásjele.
Lásd Visszahivatkozások forrásjelet tartalmazó tervlapra.
Rajzfelirat szövegstílusa panel
Lásd Szövegstílus panel.
Rajzfelirat panel (Egyéni beállítások)
Ezekkel a vezérlőkkel finomíthatók a kijelölt rajzfeliratra vonatkozó GDL paraméterek.