Ten zestaw funkcji wspomaga współpracę architektów z inżynierami konstruktorami.
Wprowadzenie
W tym trybie pracy ARCHICAD generuje model analityczny konstrukcji w oparciu o model fizyczny (architektoniczny). Model analityczny konstrukcji generowany jest w tle, równolegle z modelem fizycznym. Ponieważ model fizyczny zmienia się z czasem, powiązany model analityczny konstrukcji aktualizowany jest automatycznie. Model analityczny konstrukcji nie jest osobnym modelem; to raczej uproszona wersja modelu fizycznego.
Model analityczny konstrukcji eksportowany jest do inżyniera konstruktora, który otwiera model we własnym programie do analizy konstrukcji (np. SCIA Engineer).
W programie do analizy inżynier przeprowadza symulację analizy i dokonuje optymalizacji projektu, aby na tej podstawie dokonać niezbędnych zmian w Modelu analitycznym konstrukcji. Model analityczny konstrukcji jest następnie eksportowany do ARCHICADa, gdzie model fizyczny aktualizowany jest o te zmiany. W ramach tego dwukierunkowego procesu nie trzeba konwertować plików i nie występuje związane z tym ryzyko utraty danych.
Współdziałanie z programami do analizy konstrukcji możliwe jest dzięki Formatowi analizy konstrukcji (Structural Analytical Format) (SAF), który został specjalnie zoptymalizowany do tego rodzaju oprogramowania, aby umożliwić znacznie szybszy proces wymiany modeli (w porównaniu do procesów bazujących na IFC).
Inne funkcje programu ARCHICAD - Porównywanie modeli, Zarządzanie uwagami, Śledzenie zmian w Teamwork oraz Kontrola modelu dla modeli analitycznych i fizycznych - również obsługują tę procedurę.
W jaki sposób wygenerować model analityczny konstrukcji?
Należy użyć przycisku Pokaż model analityczny konstrukcji
•w menu Widok
•w pasku narzędzi Model analityczny konstrukcji
Które elementy modelu ARCHICADa staną się częścią modelu analitycznego konstrukcji?
1.Elementy nośne
2.Zawierające rdzeń
3.Utworzone odpowiednim narzędziem ARCHICADa. Zobacz Elementy modelu analitycznego konstrukcji.
–Belki i słupy przedstawione są jako Elementy 1D
–Stropy, ściany i dachy jednopołaciowe przedstawione są jako Elementy 2D
4.Aktywne na poziomie elementu (zaznaczone pole “Element konstrukcyjny” w Ustawieniach elementu)
5.Występuje w modelu, zgodnie ze Statusem przebudowy (element “Do rozbiórki” lub “Nowy” i ukryty w bieżącym widoku nie pokaże się w modelu analitycznym konstrukcji)
6.Połączenia elementów (zgodnie z konfiguracją w grupie przecięcia warstw) odzwierciedlone są w geometrii modelu analitycznego konstrukcji
7.Widoczność warstwy NIE jest uwzględniona. Nawet elementy znajdujące się na ukrytej warstwie mogą wejść w skład modelu analitycznego konstrukcji.
Domyślne położenie elementów 1D i 2D
Element analityczny konstrukcji generowany jest domyślnie w środku ciężkości elementu (w przypadku elementów 1D) lub wzdłuż środka płaszczyzny rdzeniowej elementu (dla elementów 2D).
To domyślne ustawienie można zmienić dla dowolnego elementu w oknie dialogowym Ustawień, używając opcji Mimośrodu. Przykładowo, można użyć opcji Mimośrodu w domyślnych ustawieniach stropu tak, aby element 2D był zawsze generowany na górnej płaszczyźnie stropu.
Zobacz Mimośród.
Automatyczne dopasowanie poprzez Reguły generowania
“Reguły generowania modelu analitycznego konstrukcji” stosowane są za każdym razem przy generowaniu modelu.
Te reguły dostosowują geometrię elementów 1D i 2D oraz niektóre definicje zwolnień liniowych/punktowych. Celem jest zoptymalizowanie modelu analitycznego konstrukcji, tak aby był on prawidłowy i kompatybilny z zewnętrznymi programami do analizy konstrukcji.
Środowisko pracy i polecenia inżynierii konstrukcyjnej
Elementy modelu analitycznego konstrukcji
Elementy 2D (strop, ściana, dach)
Reprezentacja modelu analitycznego konstrukcji