Ez a fejezet az ARCHICAD-ben elérhető fő IFC adattípusokat foglalja össze.
Az IFC modellekben a tervadatok (amelyek származhatnak például egy ARCHICAD tervből) IFC entitásként jelennek meg, úgymint IFC típus, attribútum, hozzárendelés, elemtípus. Minden IFC entitás (például egy IfcWall) rögzített számú IFC attribútummal rendelkezik, továbbá számos egyéb IFC tulajdonsággal.
Egyes IFC elemek egyéb elemek jellemzőit fejezik ki. Ezek közül néhány ARCHICAD jellemzőknek felel meg. Ezeket a megfeleléseket a program automatikusan hozzárendeli az IFC modell generálásakor, exportálásakor vagy importálásakor.
ARCHICAD attribútumok |
IFC elem |
Fólia szerint |
IfcPresentationLayerAssignment |
Építőanyag |
IfcMaterial |
Felület |
IfcSurfaceStyleRendering |
Réteges |
IfcMaterialLayerSet (kihúzott geometria) vagy IfcMaterialList (BREP geometria) |
Profil |
IfcProfileDef |
Különböző beállítások adhatók meg az importált IFC modellekhez tartozó fóliák, építőanyagok és felületek konvertálásához az importáló fordítók konvertálási beállításainál.
Lásd még: Fóliakonverzió IFC importáláshoz és Anyagok és felület konvertálása.
Egy IFC modell hierarchikus rendszerben felépülő IFC entitásokból áll. Ahogyan a lenti ábra is mutatja, minden emeletszinthez (IfcBuildingStorey) tartozik egy szint az ARCHICAD-ben.
Az ARCHICAD-ben minden egyes elem és tárgy egy honszinthez van kapcsolva. Ennek megfelelően, az IFC modell hierarchiájában alapértelmezett beállításként az elem honszintjének nevével megegyező nevű IfcBuildingStorey alatt jelennek meg. Az IFC tervkezelőben az elemek közvetlenül is hozzárendelhetők az IfcSite vagy IfcBuilding kategóriákhoz. Azaz például a szomszédos épületek (melyeket az Alakzat eszközzel határoztunk meg) és a helyszín környezeti elemei (fa, kerítés, utca stb.) a terv meghatározott szintrendszerrel rendelkező épülete helyett hozzárendelhetők magához a telekhez.
Alapértelmezett beállításként az IFC elemek (pl. IfcBuildingElements) és az IfcSpace elemek az IFC modell hierarchiájában ugyanazon a szinten találhatók. Azonban az ARCHICAD tárgyak és alakzatok – besorolástól függetlenül – a honszint helyett megjeleníthetők az őket tartalmazó ARCHICAD helyiségen (IfcSpace), illetve IFC exportálás esetén hozzárendelhetők ahhoz.
IFC térbeli elemek
Az IFC térbeli elemtípusok az IfcProject, az IfcSite, az IfcBuilding, az IfcBuildingStorey és az IfcSpace. Ezek az IFC tervkezelő hierarchiájának tetején találhatók.
Ezek az elemek csak az IFC tervkezelőben kezelhetők, ahol az IFC vonatkozású adataik is módosíthatók.
Azonban ezeknek a térbeli elemeknek az IFC attribútumértékeit az aktuális ARCHICAD terv adatai határozzák meg.
Az IfcSite az IfcProject földrajzi helyzete. Rendelkezhet geometriával, ez azonban nem kötelező. Az ARCHICAD-ben a terepgeometriát hálóelemekkel, helyszín típusú tárgyakkal vagy „Terepgeometria” besorolású elemekkel ábrázoljuk.
Az ARCHICAD csak egyetlen épület (IfcBuilding) kezelését és importálását tudja elvégezni. Azonban több Ifc helyszínrajzot is képes importálni, még akkor is ha az Ifc helyszínrajz az Ifc épület felett áll a hierarchiában. Ily módon több épületet tartalmazó IFC fájl importálása során, az importáláshoz csak egyet választhat ki.
Lásd Épület vagy helyszín kiválasztása.
Más alkalmazások azonban képesek egy épület tereprajzát több IfcSite-ba exportálni. Ebben az esetben az Ifc épület importálása importálni fogja az összes Ifc helyszínrajzot egy IfcSite-ba összefűzve, amely ténylegesen tartalmazza az importált Ifc épületet. A végeredmény egyetlen IfcSite és egyetlen IfcBuilding lesz, de az IfcSite magában foglalja az összes Ifc helyszínrajzot.
Megjegyzés: Alapértelmezés szerint az ARCHICAD a következő entitásokhoz azonos GlobalID jellemzőket rendel: IFC terv, IFC helyszín, IFC épület, IFC szint. Pontosabban fogalmazva, a globális azonosító meg fog egyezni, amennyiben az ARCHICAD Tervadatok párbeszédablakában (Fájl > Infó) definiált, vonatkozó azonosítómezők ugyanazokat a kulcsszavakat tartalmazzák (vagy éppen nem tartozik hozzájuk érték). Ezek a kulcsszavak módosíthatók a Tervadatok párbeszédablakban, így a felhasználó dönthet, hogy a térbeli entitások globális azonosítója azonos vagy eltérő legyen.
A globális azonosító (IFC attribútum) kezelése az ARCHICAD terv adatai alapján
Alapértelmezés szerint az ARCHICAD a következő entitásokhoz azonos GlobalID jellemzőket rendel: IFC terv, IFC helyszín, IFC épület, IFC szint. Pontosabban fogalmazva, a globális azonosító meg fog egyezni, amennyiben az ARCHICAD Tervadatok párbeszédablakában (Fájl > Infó) definiált, vonatkozó azonosítómezők ugyanazokat a kulcsszavakat tartalmazzák (vagy éppen nem tartozik hozzájuk érték). Ezek a kulcsszavak módosíthatók a Tervadatok párbeszédablakban, így a felhasználó dönthet, hogy a térbeli entitások globális azonosítója azonos vagy eltérő legyen.
Tegyük fel, hogy van két különböző épületünk (melyeket két különböző ARCHICAD tervben tárolunk). Azt szeretnénk, ha a két terv és a két helyszín globális azonosítója megegyezne, viszont a helyszíneken lévő épületeknek eltérő globális azonosítót szánunk.
Ehhez adja meg ugyanazt a kulcsszót a két terv „Terv azonosítója” és „Helyszín azonosítója” mezőkben. Az „Épület azonosítója” mezőkbe különböző kulcsszavakat írjon.
Az IFC szint entitásokhoz nem tartozik azonosítómező a Tervadatok párbeszédablakban. Az IFC szint entitások globális azonosítóját a program az épület azonosítója alapján generálja. Ha a különböző ARCHICAD tervekhez tartozó két épület azonosítója megegyezik, az épületek azonos sorszámot viselő szintjeihez ugyanaz a globális azonosító tartozik majd.
Az IFC típus az IFC entitás egy fajtája. Az IFC modellelemeket rendezi hierarchikus szerkezetbe, melynek eredménye az IFC tervkezelő fastruktúrájában látható.
Amikor modellt exportálunk IFC formátumba, a program annak minden egyes eleméhez rendel egy IFC típust. ARCHICAD-ben az IFC típusok az exportáló fordító Típusmegfeleltetés beállítása szerint jönnek létre (azaz Eszköz vagy Osztályozás alapján).
Lásd Típusmegfeleltetés IFC exportáláshoz.
ARCHICAD-ben az elemek IFC típusa az Elembeállításoknál lévő IFC tulajdonságok kezelése ablakban (vagy az elem kijelölése után az IFC tervkezelőben) tekinthető meg.
Emellett a Feltétel alapú kiválasztás paranccsal „IFC típus” szerint végezhető szűrés a tervben, illetve az Interaktív elemkonszignációval listázhatók ezek az adatok az ARCHICAD elemekre vonatkozóan. Például kiválaszthatja vagy listázhatja csak azokat a modellelemeket, amelyek IFC típusa ”IfcSlab”.
Lásd Elemek keresése és kijelölése IFC adatok révén.
Lásd IFC adatokkal végzett elemkimutatások.
Az IFC elemtípus adott stílust/típust rendel egyéb entitásokhoz közös IFC attribútumok és tulajdonságok alapján. Példa erre az IfcWindowStyle, amely egy IFC típusú termék, melyre sok ablak (IfcWindow) hivatkozik.
Az ARCHICAD elemekhez tartozó IFC elemtípusok az exportáló fordító Típusmegfeleltetés beállítása szerint jönnek létre.
Lásd Típusmegfeleltetés IFC exportáláshoz.
Az IFC konténer (IfcRelAggregates kapcsolódó tárgya) egy olyan IFC entitás, amely nem rendelkezik saját testgeometriával, viszont összetevői (IfcRelAggregates kapcsolt tárgyai) tartalmaznak minden geometriai és szerkezeti összefüggést.
Hierarchikus elemek exportálása az ARCHICAD-ből IFC konténerként
Az IFC exportáló fordító segítségével hierarchikus elemek (függönyfal, lépcső, korlát) exportálhatók az ARCHICAD tervből IFC-be különálló vagy hierarchikus elemként.
•A hierarchikus eljárással („Hierarchia megtartása”) történő exportáláskor IFC konténer elem jön létre, az alárendelt elemek pedig önálló IFC elemek lesznek. Ez utal az eredeti ARCHICAD elem (pl. lépcső) többtagú hierarchiájára.
•Ha egyszerű elemként exportálja, egyetlen IFC elem jön létre, amely tartalmazza az összes alárendelt elem geometriáját. Emiatt az eredeti elem elveszti hierarchikus jellegét (pl. lépcső különféle alárendelt összetevőkkel).
•Ha az IFC exportálás során a „Réteges és profilos elemek szétbontása alelemekre” beállítást választja, az épületelemek a létrehozott IFC fájlban IFC konténer elemek lesznek. Például a réteges fal „IfcWall” típusú IFC konténer lesz geometria nélkül, a rétegeit alkotó elemek pedig geometriaként szolgálnak „IfcBuildingElementPart” elemek formájában.
Ezeket az exportálási beállításokat lásd itt: Geometriakonverzió IFC exportáláshoz.
Az IFC attribútumok az IFC elemek legfőbb azonosítói. Az IFC attribútumok neve állandó, melyet a buildingSMART definiált, az IFC szabványkód részeként.
Az ilyen IFC attribútumok neve általában a tervből származik. Például az IfcWall épületelem IFC attribútumai a következők:
•GlobalId: az IfcWall elem globális egyedi azonosítója (Globally Unique Identifier) az IFC modellben (nem szerkeszthető).
•OwnerHistory: az IfcWall aktuális birtoklására vonatkozó információ hozzárendelése.
•Név: az alapértelmezett kinyert érték az IfcWall ARCHICAD azonosítója (Fal beállításai párbeszédpanel > Osztályozás és tulajdonságok panel).
•Leírás: választható szöveges leírás.
•ObjectType: választható szöveg, amellyel meghatározható az elem altípusa vagy megadható a típusra vonatkozó információ.
•Címke: az alapértelmezett kinyert érték az IfcWall ARCHICAD „Egyedi azonosító” (nem azonos az IFC GlobalId azonosítóval).
•Az „OwnerHistory” tulajdonság közvetlenül kapcsolódik minden független tárgyhoz, kapcsolathoz és tulajdonsághoz. Összetevői és értékei a terv adatokból származnak, és az ARCHICAD felhasználó felületen rejtve vannak. Tartalmazza többek között a tulajdonos felhasználó adatait (OwningUser) (bizonyos tulajdonosi adatok az ARCHICAD tervinformációinál is megtalálhatók a Fájl > Infó menüpontban).
Az IFC tulajdonságok (többnyire IFC típusú, speciális) egy IFC entitás további hozzárendelt paraméterei. Az IFC tulajdonságok lehetnek szabványosak és nem szabványosak.
•A szabványos (ún. „IFC2x3 Schema”) adatokat a buildingSMART határozza meg. Tárolásuk tulajdonságkészletekben történik, melyek neve a „Pset” előtaggal kezdődik.
•A nem szabványos adatokat az exportálást végző alkalmazás hozza létre a tulajdonság neve alapján. Tárolásuk tulajdonságkészletekben történik (melyek neve általában tartalmazza az exportáló alkalmazás nevét vagy annak az IFC modellnézet-definíciónak a nevét, amely használja a tulajdonságot).
Lásd Tulajdonságmegfeleltetés IFC exportáláshoz.
Az osztályozási hivatkozás (IfcClassificationReference) adott kategóriába rendezi az IFC elemeket. Minden terv elemhez (épület, szintek, épületelemek vagy helyiségek) hozzárendelhető egy Elemhivatkozás azonosító, egy Osztályozási név attribútum és bizonyos egyéb választható paraméterek.
Az elemek ezzel a rendszerrel az IFC tervkezelőben és az elem Beállítások párbeszédpanelén egyaránt osztályozhatók.
Lásd Új IFC tulajdonság vagy egyéni IFC tulajdonság vagy referencia készítése.
Az IFC hozzárendelések (IfcRelAssigns) határozzák meg a terv elemei közötti viszonyt. Minden hozzárendelés típus rendelkezhet saját IFC attribútummal (a legjelentősebb az Elemtípus), valamint szabványos és egyéni IFC tulajdonságokkal. Az IFC szabvány főbb hozzárendelési típusai:
•IFC csoport (IfcGroup): használatával bármely terv elemek (épületelem, szint stb.) csoportba rendezhetők. Például: egy keret oszlop és gerenda összetevői csoportba vannak rendezve. A többszintű hierarchia szerinti csoportosítás is elérhető: például a keretoszlop csoportokat „keretrendszer” csoportba rendezheti.
•IFC helyiség (IfcZone): használatával csoportba rendezhetők az IfcSpace elemek (az ARCHICAD helyiségek megfelelői). Például: az azonos funkciójú ARCHICAD helyiségek pl. egy „Biztonsági helyiség” nevű IfcZone elembe vannak csoportosítva Az IfcZone hozzárendelések esetén a többszintű hierarchia szerinti csoportosítás is elérhető. Például, több ARCHICAD helyiséget (IfcSpaces) egy olyan IfcZone (Biztonsági helyiségek) elem alá rendezhet, amely egy magasabb szintű IfcZone csoport (Irányító helyiségek) része.
•IFC rendszer (IfcSystem): Ezzel az opcióval a terv tetszőleges elemei (főként MEP elemek) rendezhetők manuálisan rendszer-hierarchiába MEP Modeler meghatározott rendszereinek használatával vagy például az MEP alkalmazásokból exportált rendszerek importálásával. Alrendszer-hierarchia (szülő és gyermek rendszer) is létrehozható. Például a liftek egy függőleges körforgási rendszerbe rendezhetők, amely meghatározható egy mechanikus rendszer gyermek rendszereként. Vagy rendelje hozzá a vízvezeték elemeit a vízvezeték-rendszer hidegvíz-alrendszeréhez. A rendszereket térbeli szerkezeti viszonyhoz (IfcSite, IfcBuilding, IfcStorey vagy IfcSpace) is rendelheti. Adja hozzá például egy csatornarendszerhez az összes olyan ARCHICAD helyiséget (IfcSpace), amelyen a rendszer keresztülfut.
•Szereplő (IfcActor): használatával szereplő (személy és/vagy szervezet) és annak szerepe (pl. tulajdonos, építész, ügyfél) rendelhető hozzá bármely tervelemhez (terv, szint, épületelem stb.). Például: a „Vezető tervező” és a „Terv ügyfél/tulajdonos” szereplők (GSA követelmények) hozzárendelhetők az (Ifc) tervhez.
•Bérlő (IfcOccupant): használatával megadhatja a szereplő (személy és/vagy szervezet) és egy vagy több IfcSpace elem vagy ezek csoportja (IfcZone) közötti foglalási kapcsolatot.
•Ismétlődő események ütemezése (IfcTimeSeriesSchedule): Ezzel az opcióval foglaltságra, világításra és berendezésekre vonatkozó ütemezés rendelhető hozzá a terv bármelyik eleméhez, például egy ARCHICAD helyiséghez. Például események (értékek) rendelhetők az IfcSpaces elemekhez konkrét kezdő- és befejezési dátummal, léptékkel, illetve éves/havi/heti/napi vagy egyéni ismétlődési időszakokkal.
Az ARCHICAD az összes fent említett IFC hozzárendelési típust támogatja:
•az IFC tervkezelő felhasználói felületével a tervre vonatkozó összes hozzárendelés beállítható, valamint kezelhetők azok IFC adatai;
•a fent említett összes hozzárendelési adat létrejön az IFC modell importálása során (pl. MEP típusú IFC modellben tárolt IfcSystems elemek vagy FM alkalmazásban beállított IfcZones elemek);
•minden létrehozott IFC hozzárendelés (melyet manuálisan hoztunk létre vagy előzőleg importáltunk) exportálva lesz az aktuális ARCHICAD tervből létrehozott, új IFC modellel.
Lásd Hozzárendelések az IFC tervkezelőben.